קורלציה , מהי? וכיצד ניתן להשתמש בה


רוצה רוצה ללמוד אסטרטגיות מסחר נוספות? להיחשף למסחר אוטומטי? לחץ כאן
 
 

אז מהי קרולציה? קרולציה היא מתאם.
ישנם שני סוגי קורלציה : קורלציה תואמת – שבה שני צמדי מטבעות מגיבים בהתאמה זה לזה, שאחד עולה השני עולה יחד איתו. סוג שני הוא קורלציה הפוכה – שבה שני צמדי מטבעות מגיבים בהתאמה אבל הפוכה, שמטבע אחד יורד השני עולה ולהיפך.

קורלציה מסומנת בטווח שבין 0 ל 1 כאשר קורלציה מותאמת ב 100% היא מסומנת במספר 1 – משמע ששני המטבעות נעים בצורה מדיוקת באותה כמות פיפסים ובאותו הזמן בדיוק.
קורלציה הפוכה מסומנת בטווח שבין 1- לבין 0. זאת אומרת שבקרולציה של 1- מחיר המטבעות עושים מהלכים דומים אך בכיוונים מנוגדים.
בעקרון הקרולציות במטבעות אף פעם לא מגיעים ל1 או מינוס 1 אך הם מתקרבים מאוד למספרים הללו, שוק המט"ח הוא שוק דינאמי ולכן לעיתים יש סטיות מן הקורלציה.

ברוב הדוגמאות בודקים ומשווים קורלציה בין מטבע מסויים למטבע היורו/דולר, מהסיבה שהוא הנזיל ,הסחיר והמשפיע ביותר ולכן יסומן ב 1.
לדוגמא:
הצמד שטרלינג/דולר הינו בהתאמה תואמת של 0.92 לצמד יורו/דולר בגרף יומי – משמע ש 92% מהזמן שני הצמדים נעים באותו כייון.
דוגמא שניה:
הצמד דולר/פרנק שייוצרי הינו בהתאמה הפוכה של 0.94 לצמד יורו/דולר בגרף יומי – משמע שהיורו/דולר עולה הצמד דולר/פרנק יורד ב 94% אחוז מהזמן.

כמובן יש דוגמאות רבות לקורלציה בין מטבעות השונים, את החושובים אפשר למצא בלינק הבא
לצפייה בטבלת קורלציות לחצו כאן .

אחרי כשאנו יודעים מה זה קורלציה השאלה המתבקשת היא איך עושים מזה כסף?

אחד הדרכים להרווח כסף מקורלציה היא להרווח מריבית (סוחרי הריבית או כפי שאנו שומעים תמיד בחדשות ה – CARRY TRADE עושים דבר דומה).
לדוגמא : קונים לוט אחד יורו/דולר ולוט נוסף של דולר/פרנק שווצרי – שניהם בקורלציה הפוכה .
על הצמד יורו/דולר נרווח 0.75 אחוז ריבית (1% נרווח מהיורו , 0.25% נשלם על הדולר)
על הצמד דולר/פרנק לא נרווח ריבית (0.25% נרווח מהדולר, 0.25% נשלם על הדולר סה"כ 0% ריבית)

כך נראים המטבעות דולר/פרנק ויורו/דולר בגרף יומי (תראו איזה קורלציה הפוכה)
להגדלה לחץ על התמונה

כידוע לנו היורו/דולר ודולר/פרנק נעים ב94% מהזמן בצורה הפוכה, שאחד יורד השני עולה ולהיפך.
מהתנודות לא נרווח דבר שהיורו/דולר יעלה הדולר/פרנק ירד ורוב הזמן נהיה מאוזנים ברווח/הפסד.
הרווח היחיד שלנו יהיה להשיג 0.75% ריבית.
רוב הסיכויים שאתם חושבים לעצמך בשביל 0.75 אחוז ריבית לשנה נשתמש בזה? בבנק אני מקבל יותר.
נכון בבנק תקבל ריבית גבוהה יותר, אבל פה הככסף שלך ממונף והריבית שאתה מקבל מחושב על כמות הכסף לאחר המינוף.
בוא נבין,
קנינו לוט אחד של יורו/דולר ולוט אחד של דולר/פרנק ( לוט = 100,000 דולר). על הלוט, על כל ה100 אלף $ הזה אתה מקבל 0.75 אחוז ריבית גם אם בפועל בחשבון שלך יש רק 10,000 דולר.
0.75 אחוז ריבית על 100,000 דולר הינו 750 דולר לשנה , אבל בחשבון שלך יש רק 10000 דולר שאומר שבפועל קיבלת 7.5% ריבית שנתית….

דבר נוסף שעשו משקיעים עד לתקפה של המשבר האחרון היא לקחת הלוואת במטבע היפני (זאת אומרת למכור יינים ולשלם ריבית של 0.1 שנתי) ואת הכסף להשקיע בבורסה האמרקאית, סחורות וקניית מטבעות בעלות ריבית גבוהה יותר(דולר אוסטרלי שהיה 8 אחוז ריבית שנתית).
כל עוד שהשווקים עולים השיטה עבדה יפה ואנשים התעשרו, ברגע שהתחילו הנפילות במדדים אנשים מכרו את הכל (מה שהביא לעוד יותר נפילות) וקנו בחזרה את היינים שהם מכרו (סגרו אתה שורט) מה שהביא להתחזקות המטבע היפני בצורה חדה כך כל בזמן קצר כל כך.

הגישה הזאת הינה אחת מהדרכים להרווח מקורלציה ,כמובן שיש בה גם סיכונים רבים, לפעמים הקרולציה משתנה אבל עד ששמים לב לכך צוברים הפסדים. כל מטרת הפוסט הזה הינה לחשוף אותכם לעוד נושא בשוק ההון שלא בטוח שהכרתם.

כמו כן יש דרכים נוספות להרווח מקרולציה ובכלל טוב לדעת על בזמן מסחר על זה שיש קורלציות.
לדוגמא צמדי היין לרוב נעים בקורלציה מותאמת בגרף היומי, שתראו צמד יין אחד עולה תדעו שגם שאר צמדי היין יעלו גם כן.
איך זה עוזר לנו?
אם נרצה לכנס לשורט בשטרלינג/יין נבחן מה עושים שאר צמדי היין. אם הם עולים נדע שאסור להכנס עתה לשורט כי במירב הסיכויים השטרלינג/יין ילך בעקבות צמדי הייין השונים ויעלה בעצמו ויתקן את הסטייה.
בצורה הזאת חסכנו עסקה שברוב הסיכויים היתה מפסידה.

באופן כללי אנחנו חוקרים את נושא הקרולציות לא מעט… לדעתנו נצליח לבנות (מתוכנן לחודש פברואר מרץ) אלגוריתם שיסרוק את השוק בזמן אמת ויעדכן אותנו בסטיות בקורלציה… כשיהיו התפתחויות נעדכן אתכם על הנושא.

אני מקווה שהחכמתם, אם יש שאלות אתם יותר ממוזמנים לשאל.
בהצלחה

רוצה רוצה ללמוד אסטרטגיות מסחר נוספות? להיחשף למסחר אוטומטי? לחץ כאן
 
 


תגובות פייסבוק

3 מחשבות על “קורלציה , מהי? וכיצד ניתן להשתמש בה”

  1. שמעתי את המילה הזאת מיליון פעם…כמובן בהקשרים אחרים..טוב לדעת מהי קורלציה גם בתחום המט"ח..ההסבר יפה..לא ממש הבנתי כי יש שימוש במשפטים שמשתמשים אנשים מהתחום, אבל מה שכן הבנתי, ברור לי 🙂

  2. היי אופיר
    אנחנו משתמשים בהסברים לאנשים שכבר מבינים בתחום , כן כמו שאמרת.. ברעיון הראשוני לא חשבנו שיקראו אותנו אנשים ללא ידע בסיסי בשוק ההון.
    היות והבעיה הזאת עלתה מעוד כמה אנשים אנחנו חושבים איך לטפל בה ולתת תשובה לאנשים שבאים ללא ידע בשוק ההון… תעקוב אחרינו ואנחנו כבר נודיע על הנושא.

  3. פינגבאק: מהי קורלציה? » מאמרים שוק ההון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


*